Bílý jogurt jím každý den. Ne proto, že by mi chutnal, ale protože mám pocit, že je zdravý. Věřím, že jeho kyselou chuť zaručuje dostatečná přítomnost živých kultur a prospěšných bakterií, které podporují moje zdravé zažívání. Vím, že ještě líp to zvládá kefír, ale pít ho každý den nezvládám. Jogurty jsou skladnější a pro mě stravitelnější. Snažím se vyhýbat těm ochuceným, které kromě cukru můžou obsahovat taky zbytečný škrob, ale občas to nevydržím, a nějaký ten sladký si dám. Do bílých si přidávám aspoň med. Jednu dobu jsem to zkoušela s karobem, ale po pár týdnech jsem to vzdala. Když jím to, co mi nechutná, mám pak špatnou náladu.)
Vintage reklama z blogu Vintage Venus |
Nejčastěji se u nás střídají Activia a Selský jogurt. Občas si ale zaexperimentuju a sáhnu po jiných značkách nebo bílý jogurt koupím ve zdravé výživě. Přináším vám report ze svých jogurtových zážitků se stručným popisem o složení, konzistenci a chuti. Popis složení je objektivní, konzistence už méně a chuť je zcela subjektivní.) I tak doufám, že můj jogurtový report bude pro některé z vás užitečný. Vaše jogurtová královna.)
1. Demeter bio bílý jogurt ze zdravé výživy:
Jemný tuhý jogurt s přirozeným obsahem tuku zrající v kelímku je vyroben z alpského mléka z prověřených biodynamických statků. Skutečně působivý popis se píše na obalu.) Jogurt byl po otevření hodně hrudkovitý, ale šel snadno rozmíchat. Kyselá chuť naznačuje opravdu velké množství příznivých bakterií, ale já je oželím. Tenhle jogrut mi i přes ne úplně malý obsah tuku 3,9 procenta fakt hodně nechutnal.(
2. Activia bílá zrající v kelímku
Chuť o něco zdravější formy známého jogurtu je podobná klasické Activii, jen je o něco víc "bakteriální".) Což vzhledem k přítomnosti Bifidus ActiRegularis asi není nic divného.) Chutná to trochu jako jogurt smíchaný s kefírem. Za mě tedy chuť dobrá, obsah tuku 3 procenta je taky ok.
3. Bílý jogurt řeckého typu Elinas
Tak tohle je lahůdka. Skvělou chuť zaručuje především desetiprocentní obsah tuku. Jak říkal profesor Švejcar, který stvořil Sunar, kde je tuk, to chutná.) Jak vidíte, neodolala jsem, a už tak skvělý jogurt jsem vylepšila ještě dávkou jahod. Pochutnala jsem si moc, ale jíst to každý den, tak se budu před zrcadlem asi dost trápit. Na hubnutí to zrovna moc není.)
4. Selský jogurt bílý
Probiotická kultura Bifidobacterium B12 a Lactobacillus acidophilus LA5 mluví za vše. Tenhle jogurt musí být opravdu hodně zdravý. Většinou si ho dávám po nějakém hodně hříšném večeru, kdy si u televize dopřávám chipsy nebo sladkosti.) Trochu mi vadí jeho hrudkovikost, která nejde rozmíchat úplně dohladka. Ale sníst se dá. Pro doplnění - obsah tuku nejméně 3,5 procenta.
5. Simply M&S low fat natural yogurt
Tak tenhle jogurt s obsahem tuku 1,8 procenta mě opravdu překvapil. Na to, že má tak málo tuku a navíc je z Anglie, má až podezřele skvělou chuť. Abyste rozuměli mé britské poznámce - moje v Londýně žijící sestra si na anglické jogurty vždycky stěžovala. Byly plné hrudek a chutnaly fakt hrozně. Tak se asi zlepšily, no.)
6. Bio bílý jogurt z kozího mléka
Z kozího mléka jsem dosud ochutnala jenom sýr a ten se mi zdál ok. S jogurtem byla zkušenost jiná ... .) Za prvé konzistencí připomínal spíš kefír, takže jsem ho namísto pojídání lžičkou usrkávala, a tvářila jsem se u toho hooodně nešťastně. Tak strašně nedobrý.( Jako statečně jsem to dosrkala, ale musela jsem to zajíst čokoládovým bonbónem. Takže to bylo trošku kontraproduktivní.) Na tenhle jogurt s obsahem tuku 2,7 procentasi asi budu muset zvyknout ... jestli mu dám ještě vůbec šanci:)
Jogurty nejčastěji jím s čerstvým ovocem, občas je přidám do salátu a minulý víkend jsem poprvé upekla jogurtovo-citrónový koláč. Recept z webu Great British Chefs jsem si trochu upravila do následujícího znění:
Ingredience:
3 vajíčka
400 gramů cukru
400 gramů mouky
200 gramů jogurtu (použila jsem Selský bílý)
nastrouhaná kúra z citrónu plus několik kapek šťávy
asi 200 ml oleje (ale tady si nejsem úplně jistá, dávala jsem ho totiž tak trochu od oka podle toho, jak husté se mi zdálo těsto.)
15 gramů kypřícího prášku
špetka soli
Moc jsem se s tím nepárala a prostě všechno smíchala v tak akorát husté těsto, které jsem nalila do vymazané formy o průměru 24 centimetrů, a dala péct na 160 stupňů. Pak jsem šla nakoupit a zaúkolovala mou lásku, ať koláč za půl hodiny vyndá. Připravila jsem mu špejli, kterou otestuje konzistenci těsta. Provedl, ale koláč byl po 30ti minutách stále nedopečený. Zavolal tedy své mamince, která dělá snad ty nej dorty na světě (někdy vám nějaký ukážu), a ta mu poradila, ať povrch koláče přikryje pečícím papírem, a nechá ještě čtvrt hodiny dopéct. GENIÁLNÍ. Proč jsem tohle nevěděla dřív??.) Opět provedl a výsledkem je neskonale kyprý, vláčný a šíleně dobrý jogurtový koláč:)
Zbytek citrónové šťávy jsme s Domi smíchaly s cukrem a polevu natřely na koláč, který jsme dozdobily našimi oblíbenými barevnými kuličkami |
Takhle vysoký koláč se mi nikdy předtím nepovedl. Nevím jestli to je receptem nebo trikem s pečícím papírem, ale měla jsem obrovskou radost:) |