Stránky

Prague Coffee Festival

V českých kavárnách dneska startuje speciální akce, kdy budou podniky nabízet domácí speciality, promítat fotky o historii a pěstování kávy nebo představovat její alternativní přípravu pomocí aeropressu, dripu, džezvy nebo moka konvičky. Program vyvrcholí v sobotu 5. října, kdy se v Novoměstské radnici uskuteční druhý ročník Prague Coffee Festivalu. Já kafe sice nepiju, ale některé pražské kavárny jsou natolik malebné, že v nich kávu ráda oslavím.) Doprovodný program nabídne třeba mamacoffee ve Vodičkově, kde se mi moc líbí. 

V mamacoffee v rámci festivalu nabídnou speciální kávový dezert a ukázku, jak kávu připravit třeba ve frenchpressu nebo dripu

Podívat bych se chtěla taky do Original Coffee, které festival spolu s mamacoffee a Coffee Embassy pořádá. I tenhle podnik se v rámci doprovodného programu bude věnovat alternativním přípravám třeba pomocí džezvy nebo moka konvičky, které od pondělí do pátku budete moci ochutnat zdarma. Cílem je ukázat, že si dobrou kávu můžete uvařit snadno a bez drahých přístrojů u sebe doma.

Original coffee v Korunní 46

Díky chystanému festivalu jsem se dozvěděla taky o trendu sociálních kaváren. Tyhle podniky kromě kvalitní kávy nabízí taky pomoc lidem, kteří mají ztížené podmínky při vstupu na trh práce. Na jejich provozu se mimo jiné podílí například zaměstnanci se sluchovým postižením, sociálně znevýhodnění mladí lidé, kteří vyrostli v nepříznivém rodinném prostředí nebo v dětských domovech či lidé pečující o nemocného příbuzného. Zaujala mě především Naše kavárna v Thomayerově nemocnici, ve které pracují maminky dlouhodobě nemocných dětí.


Naše kavárna
Seznam všech zúčastněných podniků najdete v Knize kaváren, kterou můžete koupit přes e-shop mamacoffee. Kniha zároveň slouží jako voucher do každé z těchto kaváren, kde dostanete minimálně jednu kávu zdarma. 


Kniha kaváren
Publikace má úžasnou grafiku od ilustrátorky Veroniky Vackové, která s mamacoffee spolupracuje. Její grafika i ilustrace se mi moc líbí. 


Ilustrace od Veroniky Vackové pro HUGO bagel café

Tak už jsou doma. Polštáře od Society 6.

Čekala jsem na ně dlouhých pět týdnů. Taky přiletěly až z Ameriky.) Než vám je ukážu, trochu vám představím jejich pozadí. Society 6 je web, přes který umělci, designéři a grafici z celého světa vkládají svoje motivy, jež se pak následně tisknou na trička, obaly na iPhony, tašky a třeba taky i polštáře.) Ty můžete vybírat v různých rozměrech, jejichž cena začíná na 20ti dolarech. Já jsem využila jednu z nedělních akcí, kdy je poštovné zdarma, takže jako bych je kupovala v Praze.)

Z českých umělců se Society 6 spolupracuje třeba Dana Svobodová, od které mám dva skvělé plakáty, nebo Markéta Jinochová alias Myyna. Od té už mám taky dva obrázky. Japonku jste viděli tady, ten druhý je zatím tajný.)

A teď už zpět k polštářům. Povlaky bohužel nejsou z bavlny, takže doporučuju objednávat motivy, u kterých převažuje černá a bílá. S pastelovou mapou jsem to bohužel moc nevychytala. Vypadá to poněkud levně. Cena 20 dolarů se týká jen povlaků bez výplně, na které se navíc nevztahuje úleva od poštovného. Výplň z USA jsem tedy oželela a objednala ji přes e-shop Stoklasa.

Panda vypadá v reálu skvěle. To byla dobrá volba.) 
Pastelové mapy už na tom tak dobře nejsou, ale jde to.) 
Násobně větší radost mi nedávno udělal polštář od francouzské designérky Anne Hubert,  o kterém jsem psala tady.

Shrnuto a podtrženo, Society 6 je skvělý koncept, ale polštáře si u nich už nekoupím.) Ovšem nevylučuju, že na "Happy Sunday" usednu k počítači, a objednám si třeba tričko nebo obal na iPhone. Jeden motiv mi tam totiž stojí za hřích.)

Secretly in love. Kdo viděl film Wese Andersona Taková zvláštní rodinka, tak mi musí dát za pravdu. Tajná láska mezi dvěma sourozenci (Gwyneth byla adoptovaná) prostě vzala za srdce.)

Na druhou stranu, proč podporovat americký e-shop, když skvělé obaly na iPhony navrhují i čeští umělci. A taky v Čechách prodávají. Třeba v obchodě Vajco.

Zuzka by Antimultivitamin

BE ORIGINAL & BE INSPIRED

Takový byl název workshopu, který zahájil festival STUDIO designSUPERMARKET. Ten se od čtvrtka do neděle postaral o doprovodný program akce Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend. Z průběhu módní události vám můžu povědět maximálně to, jak vypadala tiskovka, žádnou z přehlídek jsem bohužel nestihla. Workshop BE ORIGINAL & BE INSPIRED o řemeslné úpravě vintage zboží jsem ale zvládla a tak vám teď nadšeně zprostředuju své velké zážitky.)

Na začátek musím říct, že udělat přednášky, workshopy, prodejní výstavy a další skvělé akce zaměřené na módu a design, které doprovodí sérii módních přehlídek v rámci Fashion Weekendu považuju za skvělý nápad. A otevřeně se přiznávám, že na program STUDIA jsem se těšila mnohem víc než na samotný MBPFW. Je mi samozřejmě líto, že jsem prošvihla workshop zaměřený na klasická řemesla nebo prodejní výstavy českých i zahraničních designérů, ale už to, že jsem se tam aspoň jednou podívala, považuju v mé současné uspěchané situaci za malý úspěch.)

Na worskhop jsem dorazila lehce s předstihem, takže jsem měla dostatek času zjistit, co se bude dít. Odchytila jsem Valentinu Ziminu z konceptu The Adress Idea, který workshop vedl. Ta mi prozradila, že cílem dnešní akce je ukázat současný trend, kdy už nestačí vintage kousky nosit jen tak, ale upravit je do moderní podoby. To lze provést třeba ocvokováním, které firma v tenhle den provádí zdarma. Hned jsem začala koukat, co mám na sobě, a co bych si tak mohla zkrášlit cvoky. Vyhrál to kabát, se kterým jsem se obrátila na slečny u "cvokovacího" stroje. Líbilo se mi, jak se mnou začaly ochotně konzultovat, která část kabátu bude na ocvokování nejvhodnější, a jakou barvu a tvar si mám vybrat. Nakonec jsme vybraly docela mírnou variantu, a když jsem si kabát zkusila, byla jsem nadšená. Zdá se mi, že se cvokováním je to jako s tetováním. Jakmile to zkusíte jednou, chcete znova.) 

Valentina Zimina a Eugenio Bramerini z The Adress Idea vysvětlují, jak úpravou vintage oblečení dostát současným trendům.
Tady už vidíte cvokování v akci. Ocvokovaná kožená bunda a holinky vypadají skvěle.  Ani jedno jsem ale zrovna neměla po ruce a tak musel postačit ...
... kabát.) Někdy vám ho nafotím trochu líp, jo?:)

Snažila jsem se z Valentiny dostat, jaká éra je ve vintage módě teď nejvíc cool. Marně. Jednotlivé dekády se kombinují a obohacují navzájem. Když už něco převládá, tak to jsou ikony. V každém období se oslavují určité ikonické kousky, které udávají směr. I když se jejich obliba mění, jistota tu přece jenom je. Kožený křivák a vojenský vintage prý jsou a budou oblíbené pořád.

Army Vintage je nestárnoucí klasika.)


Od Valentiny jsem se taky dozvěděla, že alternativní módní trendy z Londýna nebo New Yorku se k nám dostanou se zhruba dvouletým zpožděním. Hmm, to je vážně smutné ... Ještě smutnější je ale samotný fakt, že se žádné trendy netvoří u nás. Proč nemáme módní ikony, které by udávaly styl, kdžyž už ne celému světu, tak aspoň nám? Nebo máme? Já totiž o žádné nevím.)

Ale zpět k vintage. Eklektická móda se netvoří jen tím, že se staré kousky dozdobí nebo zkombinují s novými, ale rovnou se přešijí na úplně jiný kus oblečení nebo doplňku. Z košile tak vzniknou šaty a z kalhot třeba praktické zavazadlo. Koukněte:)

Eugenio právě drží v ruce tašku, která vznikla přešitím starých kalhot. "Kostka nikdy nevyjde z módy," popsal její nadčasovost.

Když jsem se nasytila vintage módou, šla jsem se mrknout na knížky a časopisy o módě a designu, které se na akci prodávaly. Úžasný pohled. Mít víc peněz i síly, vezmou je všechny. Oboje jsem ale měla v omezeném množství a tak jsem pobrala jen dvě knížky a módou supernabité zářijové číslo Vogue. Nemůžu se dočkat, až se do něj ponořím.

Výběr byl bohatý, prodávající slečny moc milé a rozhodování těžké.)
Takhle to dopadlo: To je Londýn od Miroslava Šaška, zmiňované Vogue a o červené knížce vám řeknu příště:)

Dotiskovánky

Před létem jsem na festivalu Korso Krymská objevila Domalovánky od Lindy Retterové. I když jsem je samozřejmě koupila pro Domi, netušila jsem, že ji budou bavit tolik. Říkala jsem si, že to pro ni třeba bude těžké, a že jí spíš budu pomáhat. Ale to vůbec nebylo potřeba. S přehledem dokresluje ruce i nohy  a já jen koukám.) Nedávno jsme dokreslování rozšířily o další variantu. V Hračkotéce jsme koupily razítka a začaly jsme dotiskovat:)

Součástí sady Stampo Kids je 15 razítek s roztomilými zvířátky od francouzské ilustrátorky Yrgane Ramon

PŘED a ...
... PO.) Na Lindino rameno usedl malý ptáček.)
A rybička pozoruje pandu, která dovádí na gauči.)
Kočička dostala chuť na mlíčko
A myška zase na sýr:)
Detail na myšku
A na závěr ještě záběr na razítka.) 

Pro děti to nejlepší. V rozvojových zemích aspoň to základní.

Očkování je u nás běžná věc, se kterou se miminka setkají už v prvních měsících života. V rozvojových zemích už děti takové štěstí nemají. Dětský fond OSN (UNICEF) se jim snaží pomoct projektem "Adoptuj panenku a zachráníš dítě", který v České republice funguje od roku 2001. Každá panenka představuje skutečné dítě z rozvojové země, které bude v rámci kampaně UNICEF proočkováno proti šesti hlavním smrtelným dětským chorobám. Ty zahrnují spalničky, záškrt, černý kašel, tetanus, tuberkulózu a dětskou obrnu. Jedna panenka stojí 600 Kč, což odpovídá nákladům potřebným na očkování jednoho dítěte.

A právě tenhle projekt v rámci třídenní kampaně, která začíná právě dnes a potrvá až do čtvrtka 19. září, podporují čeští tvůrci ve spolupráci s webem Fler.cz. Téma je přirozeně zaměřené na dětské zboží, které prodejci nabídnou s 11ti procentní slevou. Fler se pak vzdá své provize, takže dalších 11 procent z ceny zboží prodaného v rámci kampaně půjde na konto "panenkového" projektu UNICEF.

Fler.cz

Abych to shrnula, dnes, ve středu a ve čtvrtek můžete na Fler.cz nakupovat pro své děti se slevou a ještě přispět na dobrou věc. Lepší už to být nemůže.) Na Fleru je pro děti spousta úžasných věcí. Mám velkou radost, že se do akce zapojily značky UNLIMITED DESIGN a Lepeeto, od kterých určitě něco pořídím.  

Kreslící tabule s abecedou od UNLIMITED DESIGN 
Nalepovací puntíky a písmena od Lepeeto

Černý kalhoty, šedá šála.)

Tak jsem si říkala, že se vám po čase zase trochu ukážu. Mám totiž novou šedou šálu a černý kalhoty.) V sobotu jsem je provětrala na přehlídce Dreft Black Card konané v rámci pražského týdne módy. Vlastně jde o akci Prague Fashion Week, která má ale s tímhle pojmenováním utrum. Soud totiž minulý týden vydal předběžné opatření, ve kterém organizátorům název zakázal používat. Od roku 2003 ho má totiž zaregistrovaný podnikatelka Eva Benešová. Pokud vás téma zajímá, přečtěte si třeba článek v online verzi deníku E15, který s touhle informací přišel jako první. Web Iconiq.cz pak kauzu (naprosto skvěle) rozebral i z módního hlediska. V textu je mimochodem taky odkaz na brzy asi legendární pohled na módu Míra Valeše, který po zkušenosti s půlroční stáží v zahraničí nahlédl do české módní, vlastně fashion.) scény, aby zjistil, jak moc je to u nás trapná a nefungující záležitost. 

Tak a teď už k těm mým novinkám.) Doplňuje je bunda ze sekáče Quasimodo, boty ECCO, kabelka GOSHICO a triko od umělkyně Ludmily Smejkalové

Zkoušela jsem to fakt dlouho, ale už mě to neba. Pokus nechat si dorůst ofinu opět nevyšel a já si ji jdu příští týden ostříhat.)

Soutěž Dreft Black Card letos vyhrál Lukáš Macháček, který představil kolekci 13/14. Prezentovaná byla taky kolekce Gentlewoman od Jindry Jansové, která soutěž vyhrála loni. Mně se ale ze všeho nejvíc líbil model Karolíny Bosákové v pánském stylu.)


Lacláče jsou zpět

Devadesátky jsou zpátky a s nimi i džínové lacláče. Do své nabídky je zařadily přední módní řetězce v čele se značkami Topshop nebo Asos. Horkým letním hitem byly především kombinace s krátkými topy, která ale není zrovna pro každého. Vlastně jen pro ty, co jim něco chybí. Špeky na břiše.)



Plísňová verze od River Island, prodává Asos

To je pro obchodníky naštěstí příliš úzká cílová skupina, a tak je znovu zrozený trend lacláčů mnohem širší. Kypřejší tvary krásně vyniknou v šatových sukních s laclem nebo se schovají do volnější verze lacláčů z tmavší džínoviny. Zajímavou alternativu pak představují elegantní lacláče z tvídu nebo hedvábí, které se hodí hlavně teď na podzim.


Něžná šatovka, MOTO, prodává Topshop
MANGO outlet


Nosit lacláče s vtipem a elegancí není nic jednoduchého. Základem je v každém případě sebejistota a cit zkombinovat kalhoty s vhodnými doplňky. Podívejte se, jak kalhoty s laclem umí nosit ženy, které udávají módní trendy. 


Přítelkyně Louise Tomlinsona z kapely One Direction Eleanor si na show značky TOPSHOP v rámci londýnského Fashion Weeku oblékla tvídové kalhoty s laclem. Její outfity jsou důvodem, proč ji na Instagramu sleduje více než milion fanoušků. Zdroj.
Kiera Knightley a její nenucené pohyby vedle manžela Jamese Rightona.) Zdroj
Víte proč Alexa Chung vypadá elegantně i v lacláčích? Protože si k nim vzala kabát Burberry.) Zdroj

A na závěr trochu nostalgie. Ikonická Kate a nezapomenutelná Diana.


Kate Moss pro časopis Harper’s Bazaar v roce 1994, zdroj

Princezna Diana v roce 1980. Její nejzajímavější outfity v jednotlivých letech zrekapitulovala britská Vogue

Sehnat lacláče u nás je docela těžké. Aspoň já jsem na ně v pražských obchodech skoro nenarazila. Za to zahraniční e-shopy mají nabídku širokou. A tak si asi ještě před Vánoci udělám malou lacláčovou radost.)