S plyšáky je trochu problém. Od chvíle, kdy se děti narodí, jich nebezpečně přibývá. Začíná to u rodiny a přátel. Už malým miminkům nosí roztomilá huňatá zvířátka a zdůvodňují to tím, že jim prostě nešlo odolat. A když bejbátko oslaví první narozky, začne si vybírat samo. A pořád. Počet plyšáků tak hystericky roste, dítě jich má plnou postel a vyčuhují i ze skříně a krabic na hračky. Většinou jsou hrozně velcí a dítě jim věnuje jen omezenou pozornost. Někdy si je oblíbí na dlouhou dobu, ale je to třeba jeden plyšák z dvaceti dalších, kteří smutně čekají v poliččce, až si jich dítko znova všimne. A když přijde na třídění hraček, ať už do dětských domovů nebo bazarů, většinou člověk narazí na stejný požadavek: Jenom ne plyšáky! Ale tzv. měkké hračky přitom můžou být hotovým uměleckým dílem, které stejně jako děti potěší i jejich rodiče. Nemusí se vyrábět v Asii, ale v Čechách, a to ze stoprocentní bavlny a za použití sítotisku. Tak jako Lišák Robin, Medvědice Elza a Zajíc Ferko od Andrey Tachezy, které vyrobila česká rodinná firma Devoto zaměřená na výrobu dětského nábytku a doplňků.
Lišáka, Medvědici a Zajíce od Andrey Tachezy vyrábí a prodává česká firma Devoto. |
Určitě jsem tady už psala, že lásku k ilustracím od Andrey T. jsme s Domi objevily při čtení knížky Anička, žabičky a jejich přátelé. K ní jsme loni přidaly ještě leporelo Ferdinande!, které je také naprosto úžasné. Domi se ten krásný veršovaný text od Robina Krále naučila nazpaměť a má jedno tajné přání: Plyšového Ferdu, Tondu, Bětku a Standu alias čtyři netopýry z téhle knížky. To jí zatím nemůžu splnit a tak jsme si netopýry aspoň zkoušely nakreslit a vystřihnout. No, v knížce jsou lepší.)
Anička má gumáčky s žabičkama, které jednoho dne obživnou. A to samé se stane i s drakem na tričku a s vílou z papírových kapesníčků ... |
A tady jsou oni čtyři netopýři. "Když zrovna nic neloví, tak si hoví v podkroví." A pak se jeden náhle ztratí ... |
Krásné látkové hračky ovšem nevznikají jen u nás, ale také třeba u našich severních sousedů. Polská značka Za lasami ručně vyrábí krásné ilustrované postavičky inspirované světem pohádek. Třeba pana králíka, nebo paní "Jelonku" a její dcerku.)
Rodzinka Za lasami |
A do třetice tu máme něco anglického s příměsí francouzského šarmu. Designérka Fanja Ralison se narodila ve Francii rodičům, kteří pochází z Madagaskaru. Teď ale se svým mužem a dvěma syny žije v Anglii, kde pod značkou Le Train Fantome tvoří látkové panenky, zvířátka, polštáře a papírové doplňky. Nevím, jak bych popsala jejich snové, ale zároveň velmi šik vzezření. Ty hračky v sobě mají velkou něhu, ale také určitou dávku elegance. Mix kultur, ve kterém Fanja vyrůstala, se asi projevil v tomhle jejím specifickém vidění světa. Já jím jsem naprosto okouzlena a naplno přiznávám, že takovou panenku bych si od Domi hodně často půjčovala.)
Tvorba Fanji Ralison |
Fanja nabízí i sadu pohledů, v níž jsou čtyři určené na vybarvení. |
Ty jsou teda krásné! Nejvíc se mi líbí ty polské. Výborný nápad, mám pocit, že ty věcičky mají duši.
OdpovědětVymazatPřesně tak, vyzařuje to z nich.) A líbí se mi, že to jsou sice hračky, ale zároveň stylové interiérové doplňky, takže vůbec nebude vadit, když se budou povalovat po celém bytě:)
VymazatZa mě jelení rodinka, protože jeleni prostě, no. :))) Ale postavičky Andrey Tachezy jsou perfektní, její ilustrace já miluju!
OdpovědětVymazatKrásné! Jak hračky, tak knihy. Dííky za skvělý tip!
OdpovědětVymazatRádo se stalo:)
VymazatTi netopýří jsou suproví:-) Ilustrace se mi moc líbí a hračky též.
OdpovědětVymazatJsou, milujeme je s Domi obě:)
VymazatIri,děkuji! Netopýrci možná budou,ale v omezeném počtu.
OdpovědětVymazatJee, to by bylo úžasné! Jestli můžu, tak si hned rezervuju Ferdu:)
VymazatMně se nejvíce líbí Fanja! Je zábavné vidět to křížení kultur :)
OdpovědětVymazat