Stránky

Papernaut: Nový projekt fotografky Báry Prášilové a designérky Kláry Šumové

Fotky Báry Prášilové v sobě mají vtip, originální nápad a lehkou ironii na hranici černého humoru. Baví, lákají a znepokojují. Modelky mají svázané ruce vlastními copy, shazují se ze střech a sem tam postrádají nohy. Tyhle vizuální situace známe z módních editoriálů nebo reklamních fotek, které Bára pořizuje pro návrháře a designéry. Talentovaná fotografka se ale zároveň věnuje také volné tvorbě, kterou prodává v limitovaných edicích. Fotky se pak vzhledem k poměrně vysoké ceně dostanou jen k úzké skupině zákazníků, což se má ale brzy změnit. "Láká mě představa, že moje věci má doma opravdu hodně lidí, ne jen pár vyvolených, kteří si to můžou dovolit," vysvětluje Bára v rozhovoru, který jsem s ní včera pořídila v letenské kavárně Kidó. Fotografka totiž ve spolupráci s designérkou Klárou Šumovou chystá projekt Papernaut, který nabídne fotku ve zcela nové podobě. K dispozici už jsou první prototypy, na trhu se má nový produkt objevit zhruba do půl roku. "Moc se na to těším. I proto, že se konečně pustím do něčeho vlastního," říká fotografka, která v rozhovoru prozrazuje detaily spolupráce se značkou Ikea, a vývoj v jejím tvůrčím procesu. Kdy a kde rozhovor vyjde, je zatím tajné, ale rozhodně vám o tom dám včas vědět. Takže - Stay Tuned.)



Bára v Kidó. V modrých deskách se skrývají skicy v k projektu Papernaut. 
Bára za svou práci získala řadu cen. V letech 2009 a 2011 byla v rámci Czech Grand Design vyhlášená Fotografem roku, loni vyhrála prestižní soutěž Hasselblad Masters, kterou pořádá švédská značka profesionálních fotoaparátů. Právě s nimi pracuje také Ikea, která Báru krátce po získání ceny oslovila ke spolupráci. "Vidím v tom jasnou souvislost," usmívá se Bára, jejíž fotka se příští rok v dubnu objeví v kolekci Ikea Art Event II. Její součástí je celkem 12 fotek od fotografů z celého světa, jejichž umění se tak dostane k více lidem.

Fotka z kampaně pro kolekci Hany Zárubové, za kterou Bára získala cenu Hasselblad Masters 2014. Zdroj: Bára Prášilová 
Do kolekce Ikea Art Event II si značka vybrala Bářinu fotku pro časopis Lime, který už bohužel nevychází.

Izumi Idoia Zubia

Včera jsme se s Domi toulaly po městě, zevlovaly v kočičí kavárně a navštívily pár zajímavých obchůdků. Mimo jiné také prodejnu ookidoo u Národní třídy, kde jsme objevily spoustu krásných věcí. Konečně jsem naživo viděla to, co znám jenom online a taky něco navíc. Třeba černobílé omalovánky od značky Mon Petit Art, které ilustrovala Pařížanka Izumi Idoia Zubia. Ve své tvorbě se inspiruje světem módy, Japonskem a taky hudbou, kterou dokonce sama skládá. 

Logo a ilustrace pro australskou značku Hide&Sleep
Knížka “100 Writing and Crafting Papers from Paris”, na které se spolu s Izumi podílelo 12 ilustrátorů. Mimo jiné i můj oblíbený Papier Tigre nebo Famille Summerbelle
Knížka je za 26 eur k dostání u Izumi v eshopu, kde prodává také plakáty nebo kartičky (jedna jen za 3 eura). Pokud byste stejně jako já po některé z nich zatoužili, napište mi a můžeme se podělit o poštovné. 

Blondie. Jedna z mnoha krásných kartiček od francouzské ilustrátorky. Tištěno ve Francii na kvalitním papíře. 

A ukázat samozřejmě musím i ty krásné omalovánky, které Izumi vytvořila pro značku Mon Petit Art. V eshopu ookidoo zatím nejsou, ale jsou tam hodně podobné. Ty, které mám na mysli já (nebo si aspoň podle obálky myslím, že jsou jiné), můžete pořídit v kamenném obchodě. A skladem jsou od Izumi také tyhle krásné záložky Kokeishis

COLORIAGE BLACK Une nuit au cirque vyfocené v ookidoo vedle matrjošky od Wee Gallery

Ploché břicho

Nechci to zařiknout, ale cesta za plochým břichem, na kterou jsem se před měsícem vydala, se mi zdá snadnější, než jsem čekala. Normálně jím dál sladké (ráno, maximálně odpoledne ke kafi), přidala jsem víc zeleniny a každý den cvičím. A to je vlastně všechno. Jen doufám, že mi to vydrží, když přestanu být motivovaná dovolenou u  moře.)

Cestu za plochým břichem můžete sledovat u mě na Instagramu.)

Šperk a vychlazená láhev prosecca

Tahle snová kombinace se dnes večer stane realitou v ateliéru nad galerií Harddecore, kde se bude pořádat POP-UP věnovaný autorskému šperku. Těšit se můžete na nové kolekce českých i zahraničních šperkařů, mezi které patří Eliška Lhotská, Lucie Houdková, Eva Růžičková, holky z 2d3D nebo Kristýna Malovaná. O šperku se bude mluvit, přemýšlet a pohádkově krásné skvosty budou také na prodej. Ke každému nákupu šperku navíc získáte dárek v podobě vychlazené láhve prosecca.



Než nastane večer, můžete čerpat inspiraci v magazínu DECORE SPECIAL, které se šperku věnuje. 

Šperk od 2d3D. Takhle krásně ho vyfotila Radana z blogu Radush Style

Le Market

Vážně sympatická akceco víc říct. Krásný prostor v rekonstruované Galerii Mánes a velmi příjemná atmosféra. Domi tam navíc celý den řádila s Žofkou od Adély z Huga chodí bos, takže holky měly o zábavu postaráno. Obcházely místní prodejce, dělaly na ně psí oči a pokaždé si vydyndaly nějaké dárečky. Třeba mini bloček od MOU nebo krásné pohledy od HUHŮ. Já jsem jim pak pořídila Domalovánky od Lindy Retterové a sobě krásnou mikinu od Divarush - slovenské značky, do které jsem se naprosto zamilovala. Příjemné materiály, šik střihy a hezké, ale dostatečně tlumené barvy, aby člověk jejich trička, legíny, mikiny, tílka a crop topy mohl zkombinovat se zbytkem šatníku. 

Malé blogerky vyráží na lov designových pokladů.)
HUHŮ


MOU


Linda Retterová
Divarush
Za značkou Divarush stojí Michal Cabada, který ekonomický obor vyměnil za módu. A udělal dobře. Pro navhování krásných věcí má opravdu cit. Modely nejdřív bravurně nakreslí a pak se s kolegyní vystudovanou návrhářkou radí, jak je střihově pojmout. Na Le Marketu jsem se poznala s jeho sestrou Zuzanou, která mi trpělivě a ochotně pomáhala vybrat, jaká ze tří mikin pro mě bude nejlepší. Já k ní ale stejně brzy přidám něco dalšího, nemyslím si totiž, že dokážu odolat. Pokoukávám po tílku, další mikině a legínách. 

Divarush

Designéři dětem!

Galerie Czech Design připravuje výstavu, která se bude věnovat tvorbě pro děti. Designéři a jejich fanoušci mohli do poloviny května posílat přihlášky s konkrétním dílem, ze kterých kurátoři vyberou to nejlepší. Výsledek bude k vidění letos na podzim a já se na tuhle akci ohromě moc těším. Bylo by hezké, kdyby byl finální výběr v souladu s krásnou grafikou, kterou vytvořila Helena Jakoubě. Barvy svižné, ale ne příliš křiklavé, a roztomilý ráz, který děti milují a potřebují. Moc mě totiž nebaví aktuální trend, který na české výtvarné scéně převládá. Tedy sice dětské, ale spíš lehce hororové ilustrace, kterými se tvůrci asi snaží vyjádřit svůj jedinečný styl. Hezky, kvalitně a roztomile to u nás v oblasti tvorby pro děti zatím umí málokdo. 

Designéři dětem! Grafika: Helena Jakoubě
Já jsem o chystané výstavě mluvila s Kami a Lídou z Czechdesignu během výletu do Švédska, ale prošvihla jsem termín, a tak jsem nakonec nestihla poslat žádné tipy. Doufám ale, že se mezi nimi objevily skvělé plakáty od Karolíny Strykové, Dokreslovánky od Lindy Retterové a ryze české hračkáčství Hugo chodí bos, ve kterém o povedené hračky od českých tvůrců není nouze. Novinkou je pro mě práce Veroniky Volkové, od které budeme mít černobílou zmrzku, a skvělé jsou taky ilustrace a plyšáci od Andrey Tachezy. Krásné látkové hračky (jednu z nich dostane Domi k narozkám, ale pšt.) vyrábí i Marie Mrňávková alias Břichopas

Zajíci od Andrey Tachezy, Dokreslovánky od Lindy, Plakát Play od White Obsession a kočička od Marie Mrňávkové
A které české tvůrce hraček a věcí pro děti máte rádi vy?

Za designem do Londýna

V Praze týden designu v neděli skončil, v Londýně dneska jeden začal. Potrvá sice jen tři dny, ale i tak se pyšní názvem Clerkenwell Design Week, a má přichystaný nejen skvělý program, ale taky super infografiku. Jedním z mediálních partnerů je Dezeen, takže se na jeho webu jistě můžeme těšit na podrobný report. Mě na akci upozornila designérka Amy Whitworth - autorka projektu Qubis Haus, jejíž portfolio se rozrůstá o další povedený nábytek. Na festivalu mimo jiné představí stůl Flipp Table, jehož deska se dá otočit do různých úhlů. S Amy jsem spolupracovala na článku o dětských pokojíčcích, který vyjde v časopisu BYDLENÍ stavby reality. Její konferenční stolek fungující zároveň jako pokojíček pro panenky totiž dokonale zapadá do konceptu sdíleného bydlení, ve kterém dětem patří celý byt. Myšleno je to tak, že jejich svět nemusí začínat a končit v dětském pokoji, ale přirozeně se prolínat interiérem. Nebo alespoň v tomhle smyslu jsem se to snažila napsat, tak v letním vydání můžete posoudit, jak se mi to povedlo. Ale zpátky do Londýna. Tady je výběr značek, jejichž expozice bych si na CDW určitě nenechala ujít. 

Clerkenwell Design Week
I když pracuju doma, nepřestává mě fascinovat svět moderních kanceláří. Moje představy ideální pracovního prostoru dokonale naplňuje německá značka Ophelis, která ve spolupráci s designérskou dvojicí Till Grosch & Björn Meier vytvořila modulární systém nábytku. Pohovky a sedačky jsou propojené odkládacími stolky a vymyšlené tak, že v nich člověk může najít dokonalý klid pro práci nebo naopak prostor pro aktivní komunikaci v týmu. 


Ophelis
Jistě všichni znáte stavebnici Merkur. Buď ze svého vlastního dětství nebo z vyprávění rodičů. Pro kluky a technicky založené holky to byla velká forma zábavy, pro mě utrpení. S Merkurem jsme totiž museli povinně pracovat ve škole a já jsem tuhle stavebnici z celé své ryze holčičí duše nenáviděla. No a zatímco my máme náš Merkur, v Británii mají Meccano. Kovová stavebnice patentovaná v roce 1901 se stala inspirací ve Francii, kde vznikla značka nábytku Meccano Furniture. Stejně jako stavebnice se dá sestavit do různých podob a barevných kombinací. A vypadá to opravdu dobře. 

Značku Meccano Furniture bude na akci zastupovat Holloways of Ludlow
Speciální prostor festival věnuje rukodělným výrobkům, které zahrnují i nápadité ilustrace od Jamese Warda. Baví mě jeho hrníčky, které naskládané na sebe vytváří jednotný obrázek quirky zvířátek, a skvělé jsou také jeho ilustrované podnosy a talíře. Ohledně servírování mě zaujaly taky stolky od DesignK se zabudovanými talířky, které "čaji o páté" dodají zcela nový rozměr. 

Jimbobart
DesignK
Festival Clerkenwell Design Week se pořádá od 19. do 21. května, a pokud zrovna nejste v Londýně, jeho průběh můžete sledovat třeba na Instagramu. Já to určitě udělám, protože mě kamarádky blogerky v sobotu nahecovaly, že bez Instagramu to fakt nejde. Už i já mám tedy veřejný účet, na něm hafo old school fotek a postupně přidávám ty aktuální.

Intenzivní týden

Vzhledem k tomu, že jsem na volné noze, trávím docela hodně času sama. Jen já a počítač. Doma, v kavárně, v knihovně, a když je hezky, tak někde v parku. Občas si dopřeju malé rozptýlení a vyrazím s někým na pracovní schůzku. To jsou ty vzácné dny, kdy si místo tepláků ráno oblékám džíny.) Minulý týden byl ale co do setkávání s ostatními opravdu hodně intenzivní. V kontaktu s lidmi jsem byla skoro pořád a tak jsem si mohla vytvořit pořádnou zásobu na další osamělé dny. A jak minulý týden vypadal? Tady je shrnutí, ke kterému se budu vracet vždycky, když se mi bude stýskat po tom, že vedle sebe nemám žádné kolegy.

Pondělí

Vyzvedla jsem Domi ze školky a vyrazily jsme na Prague Design Week. Povídali jsme si s Romanem a Dominikem z projektu NARKi, vyzkoušely jsme workshopy u skupiny Nalejto a Lenky Malíské a objevovaly krásné věci od talentovaných českých tvůrců. Pak jsme přišly domů a já jsem psala a psala. Výsledkem je reportáž na Bonami.  



Úterý 

Vstávala jsem ještě za tmy, abych byla včas na letišti. V sedm ráno jsme  letěli do Dánska, odkud jsme vlakem dojeli do švédského Älmhultu, kde značka Ikea připravila setkání s novináři z celého světa. Viděla jsme zblízka všechny připravované novinky, které se objeví v obchodech třeba až za dva roky. První report z akce už je na blogu, fotky pak na FB

Dekorace z recyklovaného papíru
Lopatka a smetáček z udržitelné kolekce Nikkeby, která se dostane na trh v květnu 2017.
Šéf designu značky Ikea Marcus Engman
Středa

Den rozhovorů a velké nervozity. I česky je to těžké, ale formulovat své myšlenky a dotazy v angličtině je mnohem, mnohem těžší. Rozhodně mám na čem makat a co zlepšovat. Ještěže designérka Hanna Dalrot byla tak milá a trpělivá. A velmi inspirativní. 

Hanna na stoličce od Ilse. Nejlepší kombinace.)
Čtvrtek

Přišel den, na který se Domi moc těšila. Maminka se jí vrátila.) Trávíme čas u babičky na chatě, kde se svým bratrancem postavila dokonalý bunkr. Myslím, že tihle dva spolu jednou založí interiérové studio. Vidím tu velký potenciál:)

Studio Domi & Ettien nezapomnělo ani na krásné a praktické detaily - telefon, vintage hračka, sklenička na pití a pilník.)
Pátek

Píšu, píšu a píšu. Resty, které se nahromadily během dvou dnů, kdy jsem byla pryč, i report ze Švédska

Sobota

Na tenhle den jsem se těšila jako blázen! Čeká mě totiž báječná párty ve společnosti mých oblíbených blogerek - Moniky, Martiny, Radush, Oli, Sandry, Lucky, Šárky a Martiny z Nordic Day. Královská snídaně, návštěva Prague Design Weeku, skvělý oběd a příjemná káva  v nejkrásnější kavárně La Boheme. Načerpala jsem energii do konce roku, ale není to potřeba. Naše setkání si totiž zopakujeme už na podzim. 

Martina z My One Way



PDW
La Boheme Cafe
Neděle

Rodinná, uklízecí a odpočívací. Odpoledne jsme koukali na hokej, a i když Domi předchozí zápasy docela prožívala, prohra se jí nijak zvlášť nedotkla. Byla hlavně ráda, že má výjimečně dovolený chipsy, a to že jsme nedali ani gól, nijak moc neřešila.)

Intenzivní týden je pryč a je na čase vrátit se zpět do běžných pracovních dnů. Takže sedím v technické knihovně a píšu, píšu a píšu.)


Ikea zblízka. Report ze švédského Älmhultu, kde má značka své kořeny a kreativní centrum.

Někdy můžou být dva dny intenzivnější než celý rok. Záleží na tom, jak a kde je strávíte. Já jsem v úterý ráno odletěla do Kodaně, večer usínala v Älmhultu a následující den se vracela z Berlína do Prahy. O intenzivní zážitky tedy nebyla nouze. Zatímco z Dánska a Německa jsem ale viděla jen letiště, Švédsko mi toho nabídlo podstatně víc. Poznala jsem zblízka kreativní svět značky Ikea a dozvěděla se, jaké novinky se za dva roky budou prodávat v jejích obchodech. Dívala jsem se do očí mužům, kteří nábytkový kolos s miliardovými zisky (loni 91,6 miliardy Kč) řídí, a povídala si s designéry, jejichž myšlenky a nápady jsou základem populárních Ikea kolekcí. Nové informace jsou pro každého novináře zdrojem štěstí a já jsem jich za tyhle dva dny nasbírala tolik, že do konce roku nemůžu být nešťastná.)

Když jsem vstoupila do krásných prostor Democratic Design Centre, zatoužila jsem být designérkou. Právě tady se totiž designéři schází a vymýšlí, jak pojmout nové návrhy. K dispozici mají 15.000 metrů čtverečních, na kterých se loni otevřené centrum rozléhá. 
IKEA a její historie


Firmu v roce 1943 založil Ingvar Kamprad jako sedmnáctiletý kluk nadšený pro obchod, který po pár letech zkušeností s prodejem hodinek, zapalovačů, punčoch a dalších doplňků začal spolupracovat s místními řemeslníky na výrobě nábytku. Historii firmy zachycuje výstava "Ikea through the ages" v kulturním Ikea centru v Älmhultu, kde značka příští rok plánuje otevřít vlastní muzeum. To bude na místě jejího prvního obchodu, který v tomhle malém městě na jihu Švédska fungoval od roku 1958.


IKEA - název, který vznikl jako zkratka Ingvarových iniciálů a začátečních písmen farmy Elmtaryd, kde vyrostl, a města Agunnaryd, v němž se narodil. Z původní pečeti se logo postupem času změnilo v minimalistickou verzi v národních barvách. 
Na recepci v kulturním centru se prodávaly i Dala koníčci - švédský národní poklad. K dostání jsou v různých barvách i velikostech. Já jsem Domi koupila modrého.)
"Cože, Thonetka?" říkala jsem si, když jsem viděla tuhle židli. A skoro jo. Model ÖGLA se totiž slavným kouskem od Michaela Thoneta inspiroval a značka se tím nijak netají. Ikea židli začala prodávat v roce 1961, v 90. letech nabídla její verzi z recyklovaného plastu.

Jednou z dekorací na švédské výstavě je česká kočka od Jaroslava Ježka. Sám pan průvodce se tomu dost podivil, vůbec o tom prý nevěděl. 

"Ikea pokoj" ze 70. let
Stolek LÖVET v roce 1956 odstartoval éru plochého balení. Autorem návrhu je švédský designér Gillis Lundgren.

A Gillis Lundgren nvarhl také rozkládací křeslo Tajt v trendy džínovém provedení, které značka uvedla na trh v roce 1973. Za mě hodně povedené!
Stejně jako vázy z kolekce kea PS 2005 od holandské designérky Helly Jongerius, které představují čtyři specifické části světa: Sovětský svaz, Afriku, Asii a Evropu.
Ikea vstoupila na český trh až v roce 1991 a tak ji vůbec nemám spojenou s vintage nábytkem, který jsem na výstavě viděla a obdivovala. Jejich krásou se inspirovala kolekce Ikea PS 2012, do níž patří i rozkládací stůl od Jona Karlssona, u kterého jsme mohli posedět v design centru. Vůbec by mi nevadilo, kdyby Ikea tenhle nápad zopakovala, a některé ze starších věcí by opět ožily v moderním provedení.


Sklápěcí stůl od Jona Karlssona z kolekce Ikea PS 2012

IKEA a novinky

Tenhle rok je pro švédský řetězec v mnoha ohledech revoluční. Zatímco dříve Ikea představovala jednu nebo dvě limitované kolekce za rok, letos jich bude hned několik. Některé odráží trendy, na které se dosud soustředili spíš alternativní značky, jiné rovnou udávají úplně nový směr. Novinkou je spolupráce s módními návrháři, kteří do interiérových doplňků vnesli svůj jedinečný, lehce avantgardní styl. Ten je patrný také v připravované kolekci Art Event II, ve které streetartové umělce střídají talentovaní fotografové včetně Báry Prášilové

Značka pokračuje ve své udržitelné filosofii, na které je zaměřeno hned několik kolekcí. Designéři v nich pracují s ekologickými materiály jako je korek, bambus, vodní hyacint nebo recyklovaný papír. Nové doplňky a nábytek vznikají ve spolupráci s lokálními řemeslníky z Indie, Thajska nebo Indonésie. Do výroby se zapojují také ženy ze Švédska nebo Spojených států, které se ale narodily jinde, a nemají tak úplně jednoduché postavení na trhu práce. 

V centru pozornosti jsou smysly, relaxace a společně strávený čas. Součástí nové dětské kolekce Lattjo je třeba knížka a doplňující aplikace s nápady na společné hraní. Připravovaná kolekce Ikea PS 2017 se zase soustředí na to, abychom se doma cítili pohodlně. Podílelo se na ní 21 designérů včetně Hanny Dalrot, se kterou se brzy můžete těšit na exkluzivní rozhovor. Z něj se mimo jiné dozvíte, jak vypadá běžný den designéra, který pracuje pro Ikeu. Rovnou můžu prozradit, že je to práce snů.) 

Ikea PS 2017, v prodeji od srpna 2017

Kolekce od londýnské módní návrhářky Katie Eary. V prodeji bude příští rok.

Hanna Dalrot vedle svých květináčů z recyklovaného papíru. Spolu s dalšími ekologickými doplňky jsou součástí kolekce Nikkeby, která se dostane na trh v květnu 2017. 

Ukázka z kolekce Tillfälle (švédsky příležitost), která spojuje švédské a brazilské kořeny. Na kolekci se podílelo devět designérů, kteří vycestovali do Brazílie načerpat inspiraci. Na kolekci se podílela i šévdská designérka s českými kořeny Johanna Jelinek, jejíž rodiče pochází z Brna, a oba pro Ikeu pracovali.

Olle Eksell - Of course! je knížka věnovaná slavnému švédskému grafikovi. S jeho motivy Ikea pracuje v kolekci Önskedröm, která je dostání i u nás. Kromě hrnků zahrnuje také plakáty, polštáře, koberec nebo podnosy.



Kolekce Kryddglad, která se objeví na trhu letos v červnu, je výsledkem spolupráce z řemeslníky z Thajska, Indonésie i Švédska. Třeba trojúhelníkové polštářky jsou ručním dílem žen, které se do Švédska přistěhovaly ze zemí, kde zrovna nevládly přívětivé podmínky pro život. Všechny kousky jsou vyráběné ručně, proto jde o limitovanou kolekci v lehce vyšších cenách dostupných jen na některých trzích. U nás kolekce bohužel nebude, ale šéfka projektu Vaishali Misra mi říkala, že příští týden bude Ikea jednat i o spolupráci s českými řemeslníky. 



Tak tohle se všem ohromně líbilo. Sklo, keramika a proutěné věci z ratanu, bambusu nebo vodního hyacintu, na kterých uznávaná švédská keramička Ingegerd Råman spolupracovala ve Vietnamu s místními řemeslníky. Kolekce Viktigt bude v prodeji od května. 
Washi pásky s motivem holandského módního designéra Waltera Van Beirendocka, v jehož kolekci Glödande jsou také balící papíry, tašky, polštáře, porcelánové misky a další textilní a papírové doplňky. 







Dětská kolekce Lattjo, která podporuje společné hraní dětí a rodičů. Kolekce zahrnuje kostýmy, bambusovou obruč Hula Hoop, knížku, aplikaci a řadu deskových her - Člověče, nezlob se, Halmu nebo třeba starou africkou hru Kalahu. V prodeji od letošního listopadu.


A tohle je pro mě hotový poklad, který bude dostupný letos v říjnu. Autorkou kolekce je totiž britská designérka Ilse Crawford, která zakládala a dlouhá léta vedla moji milovanou britskou Elle Decoration. Hlavním materiálem celé kolekce je korek, který je lehký, voděodolný a snadno se udržuje. Pro jistotu je ale jeho povrch ještě ošetřen přírodním voskem. Na dotaz zvídavých novinářek, které se ptaly, zda se korek nemůže poškodit, Ilse odpověděla legendární větu: "It's Ikea, it's tested! A je to.)
Bydlení, jídlo & zážitky

Když mi přišla pozvánka na dvoudenní press trip do Älmhultu, měla jsem ohromnou radost. Věděla jsem, že Ikea představí novinky z oblasti udržitelného designu a taky novou kolekci pro děti a na obojí jsem se moc těšila. Navíc jsem mohla poznat zblízka její hlavní designové centrum. Všechno ale bylo nakonec mnohem lepší, než jsem si vůbec dokázala představit. Každou chvilku se dělo něco zajímavého, celým tělem jsem nasávala švédskou atmosféru, protože jsem v téhle zemi byla úplně poprvé, a navíc jsem se po celou dobu skvěla bavila. Ocitla jsem se totiž v té nejlepší společnosti čtyř žen, které byly prostě úžasné. Tínka Filušová z PR oddělení Ikea Česká republika je výborná organizátorka, která všechno naprosto dokonale zařídila, a kdybych mohla, dám jí za to nějakou cenu. Takhle jí alespoň veľa ďakujem.) Eva Vacková z týdeníku Doma Dnes mi zase dala super rady do života a navíc mi půjčila všechno podstatné, co jsem zapomněla. Třeba pastu na zuby:) A Kami Matějková a Lída Boháčková z Czechdesignu byly milé, vtipné a podobně "designově" naladěné. 

Spolu s námi tam bylo dalších 230 novinářů z více než třiceti zemí světa, se kterými jsme se sice neseznámila, ale zase mě moc bavilo je pozorovat při práci. Prostě stalkerka.) A přínosné to nakonec bylo i pro mou malou Domi, která můj odjezd sice oplakala, ale už mě má zase doma, a k tomu navíc také modrého Dala koníka, mini verzi Ikea konvičky a ještě nějaké malé radosti z jednoho místního obchůdku s látkami. To je zatím konec shrnutí mého výletu, ze kterého vám budu postupně dávkovat další informace a fotky. Takže se teď loučím, ale brzo budu zase zpátky... 

Naše česká výprava ráno před odletem do Dánska
Usměvavá Tínka

Zvídavá Lída
A vždy elegantní Kami


Nové Ikea limči mají obsahovat o 50 procent méně cukru než klasické bublinkové nápoje. 
Nejlepší kelímky.)
Pokoj sama pro sebe. Tak tohle doma nemám.) Nocovaly jsme v příjemném hotelu Haga.

Poslední fotka v Älmhultu a jede se dom.
Maminka je zahradnický antitalent, tak snad to u Domi dopadne líp. Vlastní konvičku už má:)