Tak už je to tady. První díl, který poodkrývá udržitelné tajemství značky Ikea - Šetrnější domov. Cíl celého projektu je jednoduchý. Přimět lidi přemýšlet nad svým každodenním počínám při běžných denních činnostech. Neplýtvat vodou. Zacházet šetrně s jídlem. Šetřit energií a vybírat si do bytu věci, které se vyrábí s ohledem k přírodě. A předtím, než na novou koupi dojde, maximálně využít to, co máme k dispozici. Kde začneme? V pokojíčku. Tady je pět (dobře míněných rad:), jak ho pojmout krásně a zároveň udržitelně.
Tip číslo 1 - Nakupujte nadčasově
Zařizování pokojíčku svádí k vybírání miniaturních roztomilých věciček, které mají jednu velkou nevýhodu: Děti brzy omrzí nebo z nich vyrostou. Někdy je to samozřejmě nutné. Třeba při výběru stolku a židliček, které jsou potřeba pro pohodlné kreslení a tvoření. Skříňky, lampy, psací stůl a další věci, které s dětmi vydrží dlouho, se ale hodí vybrat v nadčasovém stylu. Takové pak v pokojíčku (a později třeba i jinde v bytě) potěší opravdu dlouho.
U ikonické lampičky z kolekce Ikea PS 2014 jsem si jistá, že se Domi bude líbit i v pubertě:) A navíc v ní svítí úsporná žárovka LED. |
Tip číslo 2 - Tvořte s dětmi jejich svět
A to doslova. Kartónové krabičky, kelímky od jogurtu, stará brčka, odstřižky látek a další "odpadní" věci se dají krásně proměnit v DIY materiál. Společné tvoření navíc znamená skvělý způsob, jak s dětmi příjemně trávit čas. Nápadů je plný Pinterest.
Náš DIY stojánek na tužky s využitím medvěda od Durch Duo |
Tip číslo 3 - Ekologické světýlko na dobrou noc
"Mami, necháš mi svítit lampičku?" Věta, kterou zná hodně maminek. I já.) Lampičku u nás ale nahrazuje Spöka - noční LED světlo. Zapnete ho dotykem hlavičky, a když se rozsvítí, krásně mění barvy. A životnost žárovky? Dlouhých 25 000 hodin.
Noční LED světlo Spöka |
Tip číslo 4 - Co bylo Tvoje, je teď moje
Židlička po bráchovi, postýlka po sestřenici a hračky po starších dětech vaší kamarádky. Možnosti, jak znova využít věci pro děti, jsou různé. Včetně bazarů. Domi hodně věcí "dědí" po mé o 13 let mladší sestře, nábytek ale máme i od starších dětí našich známých. Když to ještě slouží, je škoda to nevyužít.
Křesílko a sestava Trofast patřily synovi naší známé, dnes slouží Domi. A pak, že IKEA věci nevydrží:) |
Tip číslo 5 - Udržitelná knihovnička
K některým knížkám se Domi tak často a ráda vrací, že se vyplatí je mít doma. Některé si ale přečteme, užijeme si s nimi hezké chvilky a pak je zase vrátíme. Knihovničku tedy máme stále plnou, ale z velké části "sharovanou". V pobočkách Městské knihovny je navíc skvělá zábava a tak je navštěvujeme moc rády. Další půjčené knížky jsou od kamarádek a z naší školní knihovničky. Krásné poklady objevuju v antikvariátech a ty největší jsou z mého dětství - je krásné sledovat, jak Domi listuje knížkou, kterou jsem jako malá měla tak ráda. Chystám k tomu samostatný článek - snad se k němu už brzy dostanu:)
Knihovnička naší Domi |
Další šetrné tipy najdete na webu Šetrnější domov, kde můžete sledovat sedm českých rodin a jejich cestu k ekologickému bydlení.