Stránky

Korejská nálada (v kuchyni)

Upřímně přiznávám, že píšu líp než vařím. Zatímco ve slovech preferuju smysl a pořádek, v kuchyni mi vládne chaos. Nadivoko experimentuju, občas něco spálím a postrádám cit pro správnou kombinaci koření. Ale celkem ráda (a myslím, že i dobře) peču a hlavně - miluju kuchařky! V naší velkorysé knihovně je jim věnován celý regál, ve kterém mám spoustu vzácných kousků. Patří k nim i knížka "Krása korejského jídla" se zdravými, překrásnými a bohužel také super složitými recepty. Už dlouho se odhodlávám, že některý vyzkouším, ale s mým (ne)talentem se trochu bojím. Začala jsem proto zvolna. A to přípravou smažených cuket. 




Recept na Smažené cukety podle korejské kuchařky 

Cukety omyjte a nakrájejte na 0,6 cm tlustá kolečka (ti korejci jsou strašně přesní). Plátky osolte a nechte deset minut marinovat. Zelenou a červenou papričku nakrájejte na kroužky o síle 0,1 cm (wtf.) a třepáním zbavte zrníček. Pak našlehejte vejce a připravte octovou omáčku (smícháním sójové omáčky, octa a vody). Cuketu obalenou v mouce a šlehaném vejci smažte dvě minuty, pak ji obraťte, posypte papričkama a dosmažte. Podávejte s omáčkou a ozdobte červenou paprikou ve tvaru kytičky:) 

Fotka vs realita. Ale byly dobrý:)

Protože Domi nemá ráda cukety, udělala jsem jí verzi s okurkou a paprikou. Vše samozřejmě syrové, ale řádně ozdobené. Na samotné zdobení cuket už jsem neměla sílu a hlavně to ani moc nešlo - vajíčko mi udělalo silnou krustu, vůbec nevím, jak to udělat, aby byl vaječný potah hladký a hlavně skoro neviditelný. No, příště to zkusím líp:) 

Dekor je trošku neohrabaný, ale Domi byla spokojená:)

Korejská kuchyně je zdravá, vyvážená a postavená na principech slow food. Využívá sezónní suroviny (obilniny, luštěniny, zeleninu, mořské plody...) a je známá fermentovanými pokrmy jako je třeba kimči (nakládané zelí). Tradiční jídlo se připravuje pozvolna a dbá se na to, aby vypadalo krásně a úhledně. Jako koření se často používají houby a ořechy, které zajímavým způsobem zvýrazňují chuť. Každý region má svůj lokální pokrm (v Soulu je to například Džnaguk, Nobiani, Ttokboki nebo polévka Sollotchang) a při stolování se dodržují národní zvyky (například respektování starších osob tím, že až ve chvíli, kdy starší drží v ruce lžíci, začnou jíst mladší). Svá pravidla má i krájení, které je klíčové pro přípravu a následné zdobení jídel. Nejlákavější jsou pro mě samozřejmě dezerty a to hlavně tzv. Tradiční sladkosti připravené z fazolové mouky a medu. Mají na to překrásné formičky, ze kterých vzejdou nádherné tvary. 


Tradiční sladkosti z kuchařky Krása korejského jídla

Protože u nás doma korejské jídlo milujeme, ale (zatím) moc nevaříme, hojně navštěvujeme obchody a restaurace, které našim mlsným evropským jazýčkům dopřejí korejskou chuť. Doporučit můžu:

U Modrého slona (skvělé kimči a krásné nádobí)

Mamy Food (fajn na obědy)

Bibimbap (autentická chuť zaručena

Co vy a korejská kuchyně - znáte & máte rádi?

Czech Grand Design 2016

Předávání cen Akademie designu České republiky jsem se zúčastnila dvakrát. Jednou jako těhotná, podruhé jako maminka osmileté holčičky. Ceremoniál bez pupku byl mnohem lepší, protože jsem si mohla dopřát šampaňské a líp si tak užít porci třeskutého humoru okořeněného společností dvou moc vtipných slečen - Báry a Lenky. Do finále jsme se letos nedostaly, ale příští rok v to pevně věříme (ano, ano, v HNST.LY se něco chystá.)

HNST.LY na CGD: Přípitek na zářnou budoucnost a pózování v šatech od Josefiny Bakošové a Zdeňky Imreczeové.

Zatímco předchozí večery byly poněkud táhlé a bezkoncepční, ten letošní plynul svižně & lehce. Moderátorky v podání hereček Elišky Křenkové, Mariky Šoposké a Zuzany Stavné přistoupily k designu s holčičí nadsázkou, takže se celý sál prohýbal smíchy. No, pusťte si to a uvidíte. 

Foto: CGD
Ceny vítězům předávali samé zajímavé osobnosti jako třeba ministr kultury Daniel Herman, ekonom Tomáš Sedláček nebo modelka Karolína Kurková. Ocenění designéři byli jako vždycky trošku rozpačití, ale roztomilí. Obzvlášť Michal Bačák, který zvítězil v premiérové kategorii Ilustrátor roku. Sladce nervózní byli i hvězdy večera - Jakub Pollág a Václav Mlynář ze studia deForm, kteří získali titul Grand designér roku a to za interaktivní hru KOSKI (zatím není v prodeji, teprve se chystá kampaň na Kickstarteru) a policový systém ZIG ZAG pro švédskou značku HEM. Koupit ho můžete tady.


Michal Bačák  
Karolína Kurková

deForm
 
KOSKI
Společná fotka letošních vítězů. Jejich přehled najdete na webu CGD.

Slavnostním večerem to ovšem nekončí. Organizátoři k letošním cenám připravili výstavu Best of:, která se uskuteční od 30. března do 2. dubna v prostorách Villy Pellé. Těšte se na pop – up shop české módy a šperku, zajímavé přednášky i workshopy pro děti. Já zvažuju dílnu s Michalem Bačákem nebo workshop Tvoje čepice s Hanou Zárubovou. Otevřeno je každý den den od 10:00 do 20:00. 

5 nejlepších věcí na MBPFW 2017

Březen byl nabitý módou a designem. Minulý týden se odehrál Mercedes-Benz Prague Fashion Week a teď v úterý se předávaly ceny Czech Grand Design (report bude v neděli). Na první akci jsem se ocitla díky příjemné spolupráci s IMRECZEOVA (brzy ji odhalím.) a taky díky Zuzce ze Zootu, která skvělé píše, je s ní sranda a celkově je prostě báječná (a krásná, jak za chvíli uvidíte). Bylo to fajn zpestření a zároveň motivace zamyslet se nejen nad českou módou, ale taky nad tou osobní, kterou buduju ve skříni. S jarem na mě přichází čas na změnu.) 

Takže, co mě na prestižním módním víkendu bavilo nejvíc?

#1 Van Graaf Junior Talent 2017

Ve finále letošní soutěže se představili čtyři mladí návrháři, ze kterých mě nejvíc zaujal Lukáš Krnáč se svou sportovně-provokativní kolekcí. Pozornost upoutal Adam Kost, který se inspiroval oblečením severoamerických Indiánů. Zaměřil se na ornament, draperii a koňské žíně, ze kterých vytvořil celý plášť. A kdo se stal vítězem? Slovenský návrhář a stylista Zoltán Tóth se svůdnou souhrou stužek, průstřihů a holých ramen.
Model Adama Kosta v podání Kritýnky Tulachové
Zoltán Tóth


#2 IMRECZEOVA

Zdeňka to umí. Elegantně, nadčasově, funkčně a přitom křehce a dekorativně. Inspiraci Japonskem vetkla do promyšlených kimon a kabátů v sytých odstínech černé, bílé a modré. Hladkou látku dekorovaly sklady a plastické květy chryzantém. Už se těším na příští čtvrtek do jejího showroomu, kde bude k prohlédnutí i prodeji nová kolekce na jaro a léto.

Dojemná chvilka na závěr přehlídky.)

IMRECZEOVA
#3 Kafe se Zuzkou

Těžko budete hledat někoho s podobným myšlením a přístupem k životu. Zuzka se pohybuje ve světě komerční módy, přemýšlí ale těžce alternativně.) Je klidná, vyrovnaná a rozumná. To mám ráda:) Bylo fajn vyrazit na fashion week s někým, kdo se vyzná a zároveň je úplně normální. Kafe jsme si ale daly mimo přehlídkové prostory v La Bottega Bistroteka. Četly jsem si smyslové vydání časopisu Zoot a prohlížely obří Blue Paper. 

La Bottega Bistroteka
Zu

#4 Osmiletá fashionistka

Domi byla na módní přehlídce úplně poprvé. Na jednu stranu jsem se těšila, že bude nadšená z nového zážitku, trošku jsem se ale i bála, jestli se nebude nudit. Potvrdilo se tak nějak obojí. První modely se jí líbily a super byly její hlášky typu "tyjo, tyhle šaty jsou fakt překrásný, žejo mami:) U druhé přehlídky už ji to ale nebavilo a ptala se, kdy skončí. Ale celkově myslím dobrý, užily jsme si to jako dvě kámošky. Já jsem tak šťastná, že mám holčičku🙎😀.


Ale je to rebelka. Nechtěla ani šaty ani focení s černobílým pozadím. Tak jsem ji aspoň cvakla za červeného předpřehlídkového světla, ať má vzpomínku.

#5 Módní kreace

Plánovala jsem se obléknout jinak než normálně. Nešlo to. Nic mimo klasiku nemám. Vrcholem mé extravagance byly světlé kalhoty (namísto černých nebo šedých). Ven jsem je vzala poprvé a jsou super. V Calzedonii ví, jak vykouzlit hezký nohy. Každopádně mě ale bavilo sledovat extravaganci ostatních. Většina lidí řekne, že vypadají jako banda bezdomovců, ale já v tom zkouším hledat něco víc.) No, posuďte sami, tady je fotoreport od dánského fotografa Adama Katze Sindinga.

Kabát Stefanel, džíny Calzedonia, batoh PinqPonq

Jak bydlí mladá květinářka

Říkejme jí třeba Miina. Mladá Finka si před časem otevřela květinářství ve městě Vantaa, které se nachází na jihu země. Do práce chodí pěšky nebo jezdí na kole. Nemá to daleko. Její obchůdek je malý a udržitelný. Spolupracuje s místními pěstiteli, kytice váže z květů, které v daném období právě rostou, a celý koncept zakládá na principech ekologického zemědělství. Láska a respekt k přírodě se promítá i v jejím bydlení, které se rozkládá na 26 metrech čtverečních. Nevelká garsonka díky konceptu Smartti působí vzdušně a prostorně. Za zrodem nápadu funkčních, variabilně řešených bytů za dostupnou cenu stojí finský developer YIT



Dřevo, ratan, korek, bambus, vlna a len. S těmito materiály pracovala stylistka Laura Seppänen, která dostala příležitost byt mladé květinářky navrhnout. Nábytek a dekorace hledala u místních dodavatelů a v bazarech. Při výběru rozhodoval příběh a udržitelnost, která se projevuje i v nejmenších detailech. Nábytek, doplňky i čistící prostředky jsou vyrobeny z materiálů, které jsou recyklované nebo zcela rozložitelné v přírodě. Mobilní solitéry umožňují celý prostor jednoduše přestavět a přizpůsobit ho tak aktuální situaci. Zeleň je přirozenou dekorací a dokonale tak zapadá do barevného schématu, jehož základem jsou čisté odstíny od sněhově bílou přes zemitou hnědou až po uhlově černou

Laura Seppänen při dekorování bytu pro mladou květinářku. Foto:
YIT

Společnost YIT odstartovala projekt Smartti v pěti finských městech (Kaarina, Vantaa, Jyväskylä, Lappeenranta a Riihimäki), ve kterých chystá do konce roku 2017 postavit 240 bytů v dispozici 1+kk až 3+kk. Jejich základem jsou typizované místnosti, které se dají upravit podle konkrétních požadavků. Zvolit se dá třeba typ podlahy, dekor zdí nebo barva linky. Místnosti jsou rozdělené pomocí paravánů, nábytku a posuvných příček, které se dají kdykoliv přestavět a přizpůsobit tak aktuální situaci. A dobrá zprává na závěr - YIT uvažuje koncept Smartti využít také při plánování projektů na Slovensku a v Česku.

5 rad, jak lépe zvládat víkendový úklid

Každou sobotu je to stejné. Začíná víkendový úklid a mně se do něj nechce. Je tisíc věcí, které bych v tu chvíli dělala radši. Většinou to dopadne tak, že jim dám přednost. Jdu ven. Píšu blog. Peču buchtu... Cokoliv, jen abych nemusela sáhnout po vysavači/hadru/prachovce a začít uklízet. Někdy úklid odložím na neděli, někdy dokonec až na další týden. A mám z toho čím dál větší depresi. Za poslední roky jsem si vytvořila hotovou uklízecí fóbii. Rozhodla jsem se z ní vypsat a vymyslet způsob, jak tuhle nu(d/t)nou část života zvládat líp.

Rada číslo 1: Vyfoťte si uklizený byt 

A fotku dejte na ledničku, ať ji máte pořád na očích. Funguje to úplně stejně, jako když chcete zhubnout. Motivační obrázky hezkých těl a uklizených pokojů jsou vždycky dobrým důvodem ke změně k lepšímu. 

S uklizeným pokojem je to jako s koťaty. Chcete, aby to tak zůstalo napořád.

Rada číslo 2: Zvyšte frekvenci návštěv

Víkendový úklid můžete odložit na mnoho dalších víkendů, ale když mají přijít hosté, uklidit musíte hned. A udržování vřelých vztahů má pozitivní vliv i na další oblasti. Budete sdílet radosti i starosti, budete se víc smát a rozšíří se vám obzory. Nebo aspoň já to tak mám:)
Samota je fajn, ale má svá negativa. Bordel & Depresi.)

Rada číslo 3: Pořiďte si kvalitní náčiní
Vyrostla jsem v ekologické domácnosti, kde se zužitkovalo, co se dalo. Hadr na podlahu? Jedině ze starých tepláků. Zčásti jsem tenhle zvyk přebrala, ale čas od času si dopřeju malý úklidový luxus. Slabost mám především pro kuchyňské utěrky se super cool motivy z H&M Home.
Bílá opice na mytí nádobí z H&M Home


Rada číslo 4: Pořiďte si krásné náčiní
Jednoznačným vítězem v téhle oblasti jsou dřevěné potřeby ze švédské dílny Iris Hantverk, které pořídíte na HNST.LY. Jde o důmyslně navržené kartáče, lopatky a další věci každodenní potřeby, které vznikají v malé švédské dílně s více než stoletou tradicí. Z přírodních materiálů je ručně vyrábí pět řemeslníků se zrakovým postižením. Pochází z různých koutů světa, ale přesto si rozumí. Spojuje je radost z poctivé práce a obrovský talent a cit pro rukodělné zpracování. 



Moje splněné vánoční přání. Set na drobečky od Iris Hantverk. Drobečky jsou z našeho aktuálního hitu - domácích müsli tyčinek, které děláme ve formičkách z Tescomy (díky kolegyni Petře za tip:)

Rada čísla 5: Zapojte do úklidu děti!

Ty menší přemluvíte hned, ty větší se budou zpočátku možná trochu bránit, ale nenechte se odradit! Skvělé rady, jak na to (rozřazené podle věku dětí) jsem našla na blogu Cranial Hiccups, který píše matka 11 dětí. Když je učí něco nového, řídí se podle jednoduchých čtyř kroků: Nejdřív děti nechá, ať jí sledují, jak se to dělá (1.). Později je zapojí do procesu a danou věc dělají společně (2.). V rámci třetího kroku už děti pracují samy a ona je pozoruje. Zároveň jim je k dispozici s případnou radou. Finále je jasné - děti už pracují samy bez její supervize. 
Slova, která potěší každou maminku:)

Pokud jste se v mých dnešních slovech našli, budu moc ráda, když mi napíšete vlastní recepty, jak uklízecí fóbii zmáknout. Budu se těšit:)

5 ilustrací ze života. Poznáváte se?

Max Guther je německý ilustrátor, který vytváří digitální koláže z fotek, textur a vlastních objektů. Třicítku oslaví až za pár let, o životě toho ale ví dost. Důkazem jsou jeho realistické ilustrace, které zachycují denní rutinu každého z nás. V jeho ilustracích jsme se našli celá rodina. Jak vidíte, je jasné, kdo u nás nejvíc maká a kdo se flaká (nebo si hraje:).

Ilustrace číslo 1 - pracující maminka (celá já:)

Max Guther

Ilustrace číslo 2 - návrat z posilovny (celý tatínek:) 

Max Guther

Ilustrace číslo 3 - děti v pohybu (celá Domi:) 

Max Guther

Ilustrace číslo 4 - tlachající puberťačka (celá Anežka:) 

Max Guther

Ilustrace číslo 5 - život v kanclu (celá dnešní společnost) 

Max Guther

Maxovo portfolio najdete na webu, novinky z jeho tvorby můžete sledovat na Instagramu.

Unicorn News

Hlásím nové objevy s motivem jednorožce. Aktuálně si přeju hrneček ze Zootu, deku ze Society 6 a prstýnek z Etsy:)

Deka Society 6, hrneček Zoot a prstýnek Etsy


Jedno jednorožčí přání už jsme si ale letos splnily. Zdobí stěny u Domi v pokojíčku a je nejvíc cute:* Report z naší pokojíčkové proměny již brzy!

Plakát s jednorožcem od A Little Lovely company máme z Nordic Day.

HNST.LY + Maimana = velká vlněná láska


Pro interiér obchodu HNST.LY je typické dřevo, kov, hodně zeleně a také ovčí vlna, která je základem výrazné interiérové novinky: ručně tkaných koberců Maimana. Hned, jak vkročíte do obchodu, upoutají vaši pozornost. Výrazné barvy jsou výsledkem přírodních ingrediencí (například vlašských ořechů nebo granátového jablka), geometrické i organické vzory pak odrazem fantazie afghánských tkadlen. Každý z koberců vypráví svůj malý příběh. 


Afghánský recept na útulnost

Značka Maimana nese stejné jméno jako město s tisíciletou tradicí, které leží na severu Afghánistánu a dodnes je důležitým tržištěm a centrem tradiční výroby tkaných koberců neboli kilimů. A jak se ocitly v České republice? Díky Tereze Inkové, absolventce oboru Mezinárodní rozvojová studia na Univerzitě Palackého v Olomouci, která na severu Afghánistánu pracovala rok pro českou neziskovou organizaci.

Potkávala místní ženy, poznávala, jak žijí a zjistila, že téměř všechny umí nějakou ruční práci na velmi dobré úrovni, ať už se jednalo o vyšívání, tkaní nebo vázání koberců. „Byla jsem asi jejich první zákazník, kdy jsem si postupně vozila pár kousků domů, obdarovala jsem své známé a v jednu chvíli nás s místním kolegou Ehsanem napadlo, že bychom těch produktů pro české zákazníky mohli přivézt více,” vzpomíná Tereza na počátky Maimany.

Koberce Maimana se brzy objevily také v HNST.LY, kam svým poctivým konceptem dokonale zapadají. “Od začátku jsme chtěli obchod vytvořit jako příjemné místo, které bude tak trochu připomínat domáckou atmosféru. Zvláště pak bylo potřeba zútulnit podlahu, která se nám vždycky zdála velmi studená. Maimama se svými koberci dodala prostoru přesně ten hřejivý pocit, který jsme potřebovali, zlepšil i akustiku obchodu. Navíc nás těší, že můžeme podporovat tak krásný a přínosný projekt a dál šířit povědomí o tradičních řemeslech,” říká zakladatelka HNST.LY Bára Perglová.


Podlahu v obchodě HNST.LY zdobí dva vlněné skvosty, které se tady dají nejen prohlédnout, ale také zakoupit. “Rádi bychom časem viděli české domácnosti zútulněné třeba právě koberci kilim od Maimany, které jsou díky svým jednoduchým geometrickým vzorům variabilní a mohou dekorovat i moderní a nadčasový domov. Přeci jen jsou častěji vidět v zahraničních realizacích, ale už i u nás si pomalu nacházejí své místo,” uzavírá Bára.

Nový web, nová kolekce.

Online obchod  Bella Rose zaměřený na skandinávský vintage design má zbrusu nový web, který doslova dýchá nádhernou atmosférou. Je nežný, vzdušný, přehledný a plný novinek. K nim patří i blogerské kolekce a mně se dostalo té cti je zahájit. Z Bella Rose jsem vybrala kousky mému srdci nejbližší a přidala k nim krátký koment.




Celou kolekce najdete tady.

 Jak se vám nový web líbí?

HNST.LY workshopy příbližují kreativní svět poctivých tvůrců

Kouzlo poctivého řemesla má pro nás v HNST.LY neuvěřitelnou hodnotu. Krásu tvůrčích věcí chceme přiblížít nejen prostřednictvím naší kolekce, ale také formou workshopů, jejichž premiéra se odehrála letos v únoru. První HNST.LY workshop nás zanesl do říše nejkrásnějších přírodních vůní, ze kterých si účastnice vytvořily vlastní osobitý parfém. 



Workshop vedla certifikovaná aromaterapeutka Kateřina Kloudová, která se soustředí na bezpečné použití éterických olejů a na tvorbu vonných kompozic z vysoce kvalitních ingrediencí. "Po pěti letech práce pro farmaceutické společnosti jsem zatoužila se více věnovat celostnímu přístupu o člověka. Zájem o léčivé byliny mne přivedl k aromaterapii, která se postupně stala přirozenou součástí mého života. Poprvé jsem tuto příjemnou a zdraví prospěšnou metodu objevila v Londýně, kde jsem několik let žila,” říká Kateřina, která vystudovala přední školu éterických olejů Aromahead Institute u mezinárodně renomované aromaterapeutky Audrey Butje. 
Objevování vůní éterických olejů bylo malou exkurzí do světů rostlin, které jsme dosud neznali nebo si nedovedli představit jejich koncentraci. Vyzkoušeli jsme si zajímavé vonné spojení jako je třeba kombinace bazalky, jedle a vetiveru. A jak probíhalo samotné tvoření vlastní vůně? "Když jsme měli vybranou svou nejvoňavější kombinaci, nalili jsme si do skleněné nádoby jojobový olej, který tvoří základ pro naše budoucí vůně. Náš recept jsme si pečlivě zaznamenávali na papír. S každou kapkou éterického oleje přibyla čárka,” popisuje zakladatelka HNST.LY Bára Perglová, která na workshopu nemohla chybět. "Vůně se šířila prostorem, stejně jako úsměvy a radost z výtvorů. Náš vůbec první workshop byl opravdu kouzelný, stejně jako osobnost, která nás obohatila o mnoho cenných poznatků,” dodává. 
Ve druhém workshopu, který se uskuteční 16. března, se ze světa vůní přeneseme do světa barev. V hlavní roli se představí česká značka veganských přírodních barev VOONO, která je inspirovaná tisíci lety prověřenými postupy v oblasti péče o tělo i ducha. Účastnice se dozví všechno, co o rostlinných barvách potřebují vědět a naučí se také správnou techniku barvení. A na závěr si odnesou VOONO barvu podle svého výběru. Ve dnech 15. až 17. března se v HNST.LY zároveň pořádá pop-up shop, během kterého bude možné barvy zakoupit.  
Já budu u toho, co vy?.)