Výstavy v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze jsou vždycky zážitek. Obzvlášť ty, které souvisí s módou. Druhý den letošního roku jsme vyrazili na Módu v modrém s podtitulem Tradice a současnost indiga v japonském a českém textilu. Jako první jsem si vybavila tradiční modrotisk, a protože jsem pár měsíců zpět na ČRo Plus poslouchala Pro a proti se Zuzanou Osako, která v něm mluvila o návrhu kolekce pro český olympijský tým, pustila jsem si s ní video, kde navštívila dílnu Danzinger. Dost mi to pomohlo k pochopení všeho, co výstava prezentuje. Kdybych šla podruhé, začala bych rovnou dvěma dokumenty, které se v u(p)m promítají (a já si k nim sedla až nakonec:)
Na závěr přidávám návod, jak výstavu nejlépe "konzumovat":
- Jak už jsem psala, určitě začněte sledováním dokumentů - dozvíte se historii českého modrotisku i japonského způsobu barvení indigem a získáte tak dobrý základ ke všem ukázkám látek i oblečení.
- Výstava analogicky představuje vývoj u nás a v Japonsku včetně současné módy. Všechno je tady vlastně dvakrát - historie, ukázky forem a šablon i kolekce módních návrhářů. Za Japonsko nechybí Issey Miyake, z českých tvůrců pak Klára Nademlýnská, Alice Klouzková ze Sitersconspiracy nebo Pavel Ivančic.
- Doporučuju fotit štítky s popisky a pak doma googlit. Indigo školy, návrháře, značky i techniky. Duchaplná zábava zaručena.
- V lednu a únoru k akci stihnete komentované prohlídky a barvící i tiskařské dílny. Já se na jeden z workshopů určitě přihlásím. Sjeďte dolů a mrkněte, co je k dispozici.
Model Martiny Dvořákové ze stránky u(p)m.
Děkuji za tip, doporučuji knihu Apolénka z modrotisku, je nádherná a nejen pro děti. Iva
OdpovědětVymazatDěkuju za tip, mají ji tam na ukázku, tak jsem jí trochu prolistovala.
OdpovědětVymazat